Očkování

CO JE OČKOVÁNÍ

V obraně proti infekcím využívá tělo často tzv. protilátky. Jsou to látky, které se nalepí na povrch viru nebo bakterie. Když je na viru nebo bakterii protilátka nalepená, tělo je pak rozpozná jako něco cizorodého a nebezpečného a zničí je. Protilátky přitom vyrábí na principu klíče a zámku. Jedna protilátka se nalepí na typické a jedinečné místo viru nebo bakterie, lepí se tedy vždy na jeden určitý typ viru či bakterie.

Tělo se nejdříve musí naučit protilátky vyrábět. Když se organismus setká s virem nebo bakterií, které způsobí nějakou infekční nemoc, v průběhu choroby se naučí příslušnou protilátku vyrábět. Po infekci si tělo postup zapamatuje. Při opakovaném setkání s infekcí využije už vyzkoušený postup, výroba protilátky začne rychle a tělo může virus nebo bakterii zničit dřív, než se v těle rozmnoží natolik, aby propukla nemoc. Každé další setkání s příslušným virem nebo bakterií celý postup dále zrychluje.

Při očkování se do těla vpraví látka, podle které tělo rozpozná bakterii nebo virus, ale je to látka pro tělo neškodná. Podle této látky se tělo naučí vyrábět protilátky, takže při setkání se skutečným živým virem nebo bakterií už umí nastartovat výrobu protilátek rychle a infekce vůbec nepropukne, nebo proběhne v nějaké mírné podobě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *